Besättningar

Här redovisas stamboksförande besättningar från söder till norr som är medlemmar i Angusföreningen.
Saknar du din besättning eller vill uppdatera dina uppgifter så kontakta Tomas Torsein

Skåne Län
– Solåkra Angus, Lena & Olof Friberg, 0415-220 47, 0738-44 27 09, info@solakra.se www.solakra.se
– Emitslöf Dexter & Angus, Daniel Emitslöf, 0709-74 06 72, info@emitslöfdexter.com www.emitslofsdexter.com
– Davidstorps Angus, Ann o Tomas Persson, 0417-270 37, 0708-843613 tomas.p@sjobo.nu
– Friskatorpet Angus, Kristian Andersson, 076052 53 80, kristian@friskatorpet.se www.friskatorpet.se
– Höganäs Angus, Carl-Gustav Gudmundsson, 042-34 81 04, 0705-34 81 04, cg@akersdal.se
– Kristinehem Angus, Marie Mander, 044-732 85, marie.mander@hotmail.com
– Linnemölla Angus, Uno Eliasson, 0705-61 77 01
– Rya Angus, Paul Henrysson, 044-31 01 38, 0705-20 88 76, paul.henrysson@kristianstadssparbank.se
– Sjövången Angus, Jens Fjelkner, 044-12 61 60, 0708-777 435, jens@sjovangen.com www.sjovangen.com
– Stehag Angus, Oscar Tidfält, 0413- 54 00 67, angus@stehag.com
– Bollerup, Roger Mårtensson, 070-838 50 32, roger.martensson@bollerup.se
– Åbuen, Christer Svensson, 070-830 83 88, abuen.simmental@home.se

Blekinge Län

Hallands Län
– Bårarp, Einar & Miranda Lysell, www.bararp.com
– Mellby, Lars Björnberg, 070-8123244 bjornberg.lars@gmail.com

Kronobergs Län
– Lia Gårds Angus, Birger Karlsson, 0706-98 53 84, bikaschakt@gmail.com

Kalmar Län
– Almsåkra Angus, Emil Henningsson, 070-230 6717, 0496-42030, almsakra.gard@gmail.com
– Ingmarsgårdens Angus, Ann-Charlotte & Bo Averhäll, 0481-211 32, 070-689 11 32, averhall@telia.com
– Stig Andersson, 0485-240 90, 0703-66 29 21, anne.jakobsson@skola.borgholms.se

Jönköpings Län
– Bäck Angus, Lena o Roland Johansson, 0393-400 02, 070-291 55 86, back@backlantbruk.se , www.backlantbruk.se

Västra Götalands län
– Bältaregårdens Angus,Tomas och Mia Torsein,0767-87 67 61, tomas@baltaregarden.se , www.baltaregarden.se
– Carlshed Angus, Håkan Lennartsson, 0320-480 37, 0730-32 94 29 ljohansson.carlshed@gmail.com
– Ekereds Angus, Lars Hållander, 0321-606 42
– Hagens Angus, Arne och Benny Gustavsson, 033-265 009, Ben-Hagen@hotmail.com
– Lerskallens Angus, Carin o Östen Ramneskär, 0522-82047, 070- 5634824, johanna@ramneskar.se www.ramneskar.se
– Skogshyddans Angus, Josef Claesson, 0321-314 50, 0708-84 46 30, josef.claesson@home.se
– Södergårdens Angus, Kerstin Andersson, 0513-213 58, 051321358@telia.com

Östergötlands Län
– Eastwoods Angus, Britt Blomander, 0730-87 74 56, blomander.b@telia.com
– Eje Angus, Klaes Källevåg, 0142-706 86, 0708-45 59 30, klaes.kallevag@odeshog.se
– Fogdegårdens Lantbruk AB, Bengt & Gustaf Sturesson, 0142-72370, 0705-472370, 0707-972370, bengt.sturesson@fogdegarden.com , gustaf.sturesson@fogdegarden.com www.fogdegarden.com
– Mysinge Angus, Rolf Johansson & Cecilia Mysinge, 0125-50357, cmysinge@telia.com
– Tunarps Angus, Björn Ydrén, 0381-560 58, 070-59 560 58

Gotlands Län
– Duckarve Angus, Johan Jansson, 0498-22 21 12, 0709-755 935, duckarve@gmail.com

Södermanlands Län
– Stenhammar, 0157-10 155, 0705-86 07 05, www.stenhammarsgods.se
– Kjulaby Angus, Alf Gustavsson, 0706-97 85 67, alf.kjulaby@hotmail.com
– Davidsta Angus, Curt Rhenström, 070-3328656, info@davidsta.se
– Knutsta Angus, Mattias Wistrand, 070-694 63 84. knutstacharolais@gmail.com, www.ekobiff.se

Stockholms Län
– Idholmen Angus, Martina Högberg, 08-542 46 242, 0704-61 74 21, idholmen@finnhamn.nu
– Ljusterö Angus, Thomas Brottman, 08-542 425 81, 070-79 95 772, tina.brottman@tele2.se www.ljusteroangus.se

Upplands Län
– Alsike Prästgård, Amelie Berger Paul Sinclair 018-383017, 0709-468642, amelie@bahnhof.se
– Örby Angus, Charlotte Ullberg, 018-381 167, 0708-900 919, or byangus@gmail.com www.tarpan.se

Värmlands Län
– Nynäs Angus, Anders Wiklert, 0551-420 32, 0703-44 20 72, nynas_sateri@hotmail.com

Västmanlands Län
– Giresta Angus, Ulf Paulson, 021-18 60 76, 0220-42129, info@kungsporten.se

Jämtlands Län
– Uppgårdens Angus. Andreas Martl, 070-236 92 70, uppgarden@aberdeen-angus.se www.aberdeen-angus.se
– Yxskaftskälens Angus. Elisabeth Andersson Graham Kent,0644-700 06, graham.kent@telia.com www.axehandle.nu

Västerbottens Län
– Baggböle Angus, Bo Holmlund, 090-14 45 43, 070-378 17 44, bo.holmlund@kadisnet.se